loading
arrow_back
Yönetim Paneli Demo Talebi

Yönetim paneli demo bilgilerini, e-posta adresinize ileteceğiz:

Talebi İletin
Bizimle İrtibat Kurun

Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için bize yazın.

Gönder

Google News, Türkiye’de bilinen adı ile Google Haberler dünya genelinde 50 binden fazla haber kaynağından, haber başlıklarını toplayan, nitelikli ve seçkin içeriklerin okuyucuya sunulduğu bir haber hizmetidir.

GOOGLE NEWS NEDEN ÖNEMLİDİR?
Normal koşullarda Google’da üst sıralarda yer almak için haber içeriklerinin SEO uyumlu olması gerekir. Google News’e kayıt olunduğunda; üst sıralarda yer almak için yapılan SEO harcamaları düşer, ciddi bir yatırım yapmaya ihtiyaç yoktur. Google News’e kayıtlı olunduğunda haber içeriği direk olarak okuyucuya ulaşır.
Siteniz çok daha fazla kişi tarafından ziyaret edilir.
Haber siteniz daha fazla ziyaretçi aldığı için ajanslardan ve kurumlardan reklam tanıtım alma olasılığınız artar.
Haber sitenizin imajı iyileşir ve Google News’e kayıtlı olduğu için güvenilirliği artar.
İndex hızı ciddi oranda yükselir.
Alexa değerleri düşer. Alexa ziyaret sayısına göre sınıflandırma yapan site sayacıdır.
Kısa zamanda markanızın duyulması ve piyasada yer edinmesi kolaylaşır.
Hit sayısı yükselen ve piyasada konumunu sağlamlaştıran site satılmak istenirse, yüksek bedellere satılabilir.
NASIL BAŞVURU YAPILIR?
Sitenizin Google News’e kabul edilmesi için göndermeden önce bu rehberdeki adımları inceleyin.

DİKKAT! Siteniz, spam sebebiyle algoritmayla ya da manuel olarak gerçekleştirmiş olan işlemden dolayı kaldırılırsa bir daha Google Haberler sonuçlarında gösterilmeyebilir.

GENEL YÖNERGELER
Genel olarak, açıkça anlaşılabilen ve dil bilgisi hatası içermeyen özgün içerik yazmanız gerekir. Aşağıdaki diğer yönergeleri inceleyin:

Güncel olaylar hakkında haberler yazın. Google Haberler’ deki siteler, öncelikle güncel olaylarla ilgili zamanında bildirilen haber ya da analizler sunar. Bu sitelerin genelde aşağıdaki içerik türlerini içermemesi gerektiğini unutmayın:
Bir şeylerin nasıl yapıldığını anlatan metinler
Tavsiye köşeleri
İş ilanları
Gayrimenkul ilanları
Hava tahminleri ve hisse senedi verileri gibi salt bilgilendirme amaçlı içerik
Özgün içerik paylaşın. Orijinal haber sunma ve açıkça atıfta bulunma, Google Haberler dizinine dahil edilmek için çok önemli etkenlerdir. İçeriğinizde tarihin ve yazar adının bulunduğundan emin olun. Sitenizde başka kaynaklardan toplanan içerik yayınlanıyorsa, bunları özgün çalışmalarınızdan ayırın ya da robots.Txt dosyası yardımı ile toplama metinlere erişimimizi kısıtlayın.
Hesap verebilir ve şeffaf olun. Kullanıcılar, yazar biyografilerinin beraberinde e-posta adresleri, posta adresleri ve telefon numaraları gibi açıkça erişilebilir iletişim bilgilerine sahip haber sitelerini daha kıymetli bulduklarını belirtmektedirler.
Kendinizi ya da amacınızı yanlış tanıtmayın. Google Haberler’e dahil edilen siteler, sahipleri ya da öncelikli amaçlarıyla ilgili bilgileri saptırmamalı, yanlış beyan etmemeli ya da gizlememelidir.
Reklamları sınırlayın. Reklamların ve sayfalarınızdaki diğer ücretli tanıtım malzemelerinin miktarı, içeriğinizden fazla olmamalıdır.
En sık karşılaşılan yasak, davranış biçimlerini içermektedir. Ayrıca Google Haberler, bu yönergelerde yer almayan diğer yanıltıcı faaliyetlere katılan siteleri de kaldırabilir. Açık bir biçimde atfedilmiş ortak kullanılan içerik de sitenin içeriğinin çoğunluğunu oluşturmadığı sürece kabul edilmektedir.

Bu yönergelere uymamak, metinlerinizin ya da tüm sitenizin Google Haberler’ den kaldırılmasına neden olabilir.

Başka bir yayıncının Google Haberlere dâhil edilme yönergelerini ihlal ettiğini düşünüyorsanız spam raporu gönderin. Aldığımız her raporla ilgili manuel işlem uygulayamayacak olsak da, spam raporlarının önceliğini kullanıcılar üstündeki etkilerine göre belirleriz. Bazı durumlarda, bu raporlar doğrultusunda belirlenmiş spam içerikli bir site, Google Haberler sonuçlarından bütünüyle kaldırılabilmektedir.

EN İYİ YÖNTEMLER
Haber yazın. Google Haberler bir pazarlama hizmeti değildir. Öncelikli olarak bir ürünü ya da kuruluşu tanıtmak amacı ile hazırlanmış ya da içinde satış veya para kazanma bağlantılarının bulunduğu metinleri paylaşmayın. Siteniz haber içeriğinin yanında, özellikle ücretli reklam tanıtımlar ya da tanıtım amaçlı içerik türleri de barındırıyorsa, haber harici içerik türlerini ayrı tutmanızı ve dâhil edilmek için sadece haber alt alanlarınızı göndermenizi öneririz. Aksi takdirde tüm siteniz Google haberler’ den kaldırılabilir.
Siteniz kullanıcı dostu olsun. Siteniz çabuk yüklenmeli, responsive olmalı, URL yönlendirmeleri nadiren kullanmalı ve kullanıcıları kandırmaya yönelik içerik kullanımından kaçınılmalıdır.
GOOGLE HABERLER’LE ALAKALI TEKNİK YÖNERGELER
Google Haberler, haber sitelerini otomatik şekilde taramak için bir bilgisayar algoritmasından yararlanmaktadır. Sistemimizin, makale içeren web sayfalarınızı belirlemesine yardımcı olmak için sitenizin özellikle de aşağıda belirtilen teknik yönergelere uyduğundan emin olun.

Makale URL’leri: Makale URL’lerinizin benzersiz ve kalıcı olduğundan emin olun.
Makale bağlantıları: Google sitenizi tararken, en azından birkaç kelime içeren bağlantı metnine sahip HTML bağlantılarını arar. JavaScript’i, grafik bağlantılarını ya da çerçevelerin içerisindeki bağlantıları taramamız mümkün değildir.
Makale şekli: Google, PDF’leri ya da HTML haricindeki biçimleri tarayamaz.
Robots.Txt ya da meta etiketler: İçeriğinizin Google Haberler’e dahil edilebilmesi için, Googlebot ve Googlebot-News’un sitenizi tarayabilmesi ve dizine ekleyebilmesi gerekir.
Multimedya içeriği: Şu anda ses dosyası ya da multimedya içeriği dahil edilmemektedir. Ancak, kimi zaman bu tür içeriğe sahip sayfalardaki ek makaleler taranabiliyor ve bazı YouTube videolarına yer verilebiliyor.
Site haritası: Zorunlu olmasa da, siteniz Google tarafından incelenip onaylandıktan sonra bir Search Console hesabı üzerinden Google Haberler Site Haritası göndermeniz yararlı olacaktır.